Gümrük İhracat İşlemlerinde Gümrük Müşavirliğinin Önemi

 1. Türkiye’de gümrük müşavirliği, ithalat ve ihracat süreçlerinde destek verici bir konumda yer alır. Gümrük mevzuatına uygun şekilde danışmanlık veren profesyoneller, gerekli belgeleri hazırlayarak işlemlerin takibini yapar. Gümrük müşavirliğinin önemi, müşterilerine ürünleri konusunda hizmet verip sorunlara çözüm üretmeyi kapsar. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen belgelerle yapılan müşavirlik, ihracat işlemlerinde aktif rol oynar.

İhracatta Gümrük İşlemleri Nelerdir?

İthalat ve ihracat işlemleri sırasında, ürün veya hizmetlerin gümrüklü sahalardan geçmesini kolaylaştırır. Gümrükleme hizmetleri, gümrük beyannamesinin tanzimi, ihracatçı birlikleri tasdiki, fatura düzenleme ve evrak teslimatı gibi birçok adımdan meydana gelir. Gümrük müşavirliğinin önemi, ihracat süreçleri sırasında müşterilerine kolaylık sağlamasıyla anlaşılır. İhracat gümrük işlemleri şöyle;

 1. İhracatçı firma, 4458 sayılı Gümrük Kanunu’ndan faydalanarak müşavirlerden destek alabilir.
 2.  
 3. İhracat eşyası, şekli ve ülkesine göre gerekli belgeler ile hazırlanan beyanname onaylatılarak gümrük idaresine başvurulabilir.
 4. İhraç eşyasının kırmızı, sarı, mavi ve yeşil hat seçenekleri arasından uygun muayene türü belirlenir.
 5. Muayene sonucunda, eşyanın gümrük beyanına uygun olup olmadığı beyanname üzerinde belirtilir ve eşyanın çıkışına izin verilir.
 6. Özet beyan, beyanname ve taşıma senetleri karşılaştırılıp uygun olduğu taktirde, özet beyan ve beyanname kapatılır.
 7. Gümrük beyannamesinin kâğıt üzerinde ve bilgisayar sisteminde kapatılması ile ihraç eşyasının işlemleri tamamlanır.

Gümrük müşavirliğinin önemi, tüm ihracat işlemlerinde anlaşılır. Firmalara kolaylık sağlayan profesyoneller, zamandan kazandırıp güvenli ve sistemli bir süreç imkânı sunar.

İhracat Sürecinde Gümrük Müşaviri ile Çalışmanın Faydaları Nelerdir?

Gümrük müşavirliği önemi, gümrükleme hizmetlerinin hızlı, güvenilir ve sorunsuz bir şekilde yapılmasını içerir. Firmaların ürün ve hizmetlerine değer veren müşavirler, devletle olan işlerin kolaylıkla yürütülmesini sağlar. İhracat sürecinde gümrük müşavirliğinin rolü;

 1. Firma ve ülke imajını korur.
 2. Firma ve ülke yararları kapsamında süreci en iyi şekilde yönetir.
 3. İş süreçlerinin tesisi ve dış ticaret işlemlerini yasalara uygun olarak gerçekleştirir.

Belgelerin hazırlanması, sigorta gereksinimleri, kotalar, vergi ve harçların belirlenmesi, gümrük komisyoncusuyla iletişim gibi birçok işlemi gerçekleştirir. Gümrük idaresinde beyanda bulunup gerekli teminatları yatırır. Gerekli kontrolleri yaparak mal ve hizmetlerin teslimini sağlar. Gümrük işlemleri sırasında, olası ihtilaf, itiraz, ceza ve davalara karşı işlemleri takip edip firmayı temsil eder.

Agila Lojistik gümrük müşavirliği önemi ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle hemen iletişime geçebilirsiniz.